Ultimátní historie a současnost Nike ACG
Ve světě, ve kterém se spojují streetwear s outdoorovou funkčností a estetikou, nemá Nike ACG (All Conditions Gear) příliš velkou konkurenci. Tato řada oblečení a obuvi Nike existuje již více než 30 let a její barevnou historii i současnost popisuje následujících post.
Určitě většina z vás ví, že za kolekcí Nike ACG stojí legendární designér a autor modelů Nike Air Max 1, Nike Air Max 90 a od modelu Air Jordan 3 také všech novodobých Jordan Brand siluet, Tinker Hatfield. O tom, jak vytvořit boty do drsnějšího prostředí, ovšem v Nike přemýšleli ještě dlouho předtím, než Tobie (jak ho familiárně přezdívali jeho tehdejší kolegové) načrtnul první skicu siluety Nike Air Max 1.
Nicméně hned poté se připojil k již existujícímu vývojářskému týmu, který fungoval pod jasným názvem Nike All Conditions Gear a jeho prvním úkolem bylo vytvořit trekovou obuv. Bot z této kategorie na konci 80. let minulého století moc nebylo a tak fanoušci outdoorových aktivit chodili do hor převážně v běžeckých teniskách, které ale tehdy nebyly v otázce vývoje o moc dále.
Tinkerovou největší inspirací byl jeho největší tehdejší kamarád a současný CEO značky Nike Mark Parker. Ten v rámci prvních kroků Nike ACG modifikoval běžeckou botu Nike Escape - upravil podrážku, aby zvýšil trakci a odolnost a na svršek bot použil nylon.
První kolekce Nike ACG uzřela světlo světa v roce 1989. O 2 roky později pak byla tato řada obohaceno o první tenisky, které vytvořil Tinker Hatfield. Jednalo se o model Nike Air Mowabb, který vycházel ze stejné kostry, jako tehdy velmi populární Nike Air Huarache. Ikonická první barevná kombinace vyšla v několika retro edicích a byla použita i na nespočtu jiných modelů tenisek Nike.
Název Mowabb vychází z města Moab, v Utahu, kam Tinker rád jezdil za svými kamarády. Bylo to místo, kde se potkávali fanoušci extrémních podmínek na lezení po skalách a ježdění na kolech. A právě zde přišel Tinker Hatfield k myšlence udělat boty do přírody, které by vypadaly jako mokasíny původních obyvatel těchto končin.
Velký návrat sub-brandu Nike ACG se konal v roce 2014, kdy ho značka Nike převedla pod nově vznikající label NikeLab. V té době už za sebou měla více či méně úspěšné pokusy s inovatitvními designy pod hlavičkou Nike Pinnacle Line a tak chtěla, aby se úspěch nového Nike ACG dostavil okamžitě. Angažovala tak kanadského designéra působícího v Berlíně Errolsona Hugha ze značky Acronym, který na konci roku 2014 představil svou vlastní verzi Nike ACG 2.0
V jeho pojetí bylo Nike ACG plné velkého množství technických prvků a Nike ACG se v tomto období stalo leaderem tehdejšího trendu ninja streetwearu.
Errolson Hugh, který ve stejném časové období pomáhal deveolopovat i kolekcí Poutník by Tilak českého výrobce outdoorového oblečení Tilak, vydržel u Nike přesně 5 let. Sezóna Holiday 2018 byla jeho poslední Od konce stejného roku totiž ACG line nabrala nový strategický záměr. Ubralo se na techničnosti a designy a barevné spektrum se vrátily do 90. let. Také price point šel výrazně dolů a tak hned první nová kolekce pod vedením Jamese Arizumiho slavila téměř instantní úspěch.
James Arizumi přišel do Nike ACG z jiného vývojářského týmu v Oregonu - z Nike SB. Tam za sebou nechal velmi výraznou stopu především na designu a vývoji signature shoe Stefana Janoskiho a do ACG šel s jasným úkolem - udělat z Nike ACG „retro ACG sportswear stuff“. Hlavní myšlenkou pak bylo vytvořit cool oblečení pro současného mladého konzumenta a dost ho z města do přírody. Tam, kam odjakživa ACG patřilo.
I přes nutnost držet se nižších cen oproti kolekcím Errolsona Hugha se Jamesovi podařilo do nových kolekcí dostat použití technologií Gore-Tex, nebo PrimaLoft, kterou poprvé využil v současné sezóně Fall ’19. A jelikož se v Nike SB věnoval obuvi, dal si také záležet na footwearu a z archivu vytáhnul a následně updateoval modely Nike ACG Ruckle Ridge (které původně dělali Tinker Hatfield a Aaron Cooper), Nike Air Okwahn, nebo Nike ACG React Terra Gobe, které osobně považuji za nejlepší moment „nové“ historie Nike ACG.
Aktuální drop Nike ACG se hodně točí v sezónních barvách a využívá populárních materiálů jako je fleece, nebo již zmiňovaný PrimaLoft (kterým btw. vícero značek začíná nahrazovat hůře dostupný Gore-Tex od firmy Gore).
Uplynulý rok nám všem ukázal, kam bude ACG směřovat. Jak jsem byl zpočátku víc než pozitivní a letošní Nike ACG Cargo pants jsem i přes nesmyslný sizing unosil téměř ke smrti, poslední kolekce mi přijde strašně slabá. I tak stále věřím Jamesovi Arizumimu, že tenhle ikonický label udrží při životě co nejdéle.
I’m out, jdu do přírody.