TRADESHOW

View Original

8 running brands (fun) to watch

Kdo mě sleduje na Instagramu, učitě ví, že miluju běhání. Aktivita, která mi pomáhá relaxovat, udržovat se v dobré fyzické i psychické formě při které rád objevuji nová místa a pak se na nich ztrácím. Nic mi nepomáhá k dlouhodobě lepšímu spánku tak, jako běh. A rád se dívám na běžecké vybavení z pohledu člověka, který se už přes 15 let pohybuje ve fashion / streetwear / sneakers světě, protože mě vždy na startu běžeckých závodů znervózňuje množství neonově zelených a oranžových triček bez jakékoliv myšlenky. A právě proto je na Tradeshow tento článek, ve kterém bych s vámi rád nasdílel 8 běžeckých značek, které mě baví svými designy, svým přístupem k věci a které v sobě alespoň částečně spojují svět sportu se světem módy (v roce 2022 mi slovo móda už nezní tak relevantně jako kdysi, máte to taky tak?).

Satisfy Running

Satisfy Running je francouzská značka technického běžeckého oblečení, která pro mě v tomto seznamu reprezentuje „top of the mountain“. Brand si v první řadě zakládá na až vědeckém přístupu k funkčním materiálům a svojí výrobu developuje ve Francii, Švýcarsku, Itálii a také v Japonsku. Merino vlna, rychleschnoucí materiály, batikované a animal printy. To vše namíchané estetikou 70tkového punku. Všechno se zde propojuje na běžeckých tílkách za 120 € - nejvybranější technické materiály, design, hudba. Na mém bucket listu jsou jejich závodní shorts a jakékoliv cloudmerino produkty. Úžasný content v podobě Possesed Magazine, skvělé playlisty na Spotify na dlouhé long runy. Dejte si dokument OUT ON A WIRE, aby jste měli kompletní kontext toho, jaký mood má značka Satisfy Running. 

The North Face

Jedna z největších outdoorových značek světa, jejíž lifestylová řada je v posledních letech silnější, než performance část kolekce, je v oblasti trail runningu relativně nováčkem. Díky svým zdrojům a zkušenostmi s technologiemi, je to však z pohledu značky docela logická oblast zájmu. Výsledkem je řada Flight Series™, která je určená fanouškům trail runningu a těm, kteří se nebojí zúčastnit dlouhých ultramaratonských závodů. Nejvýraznějším produktem celé kolekce jsou podle mě The North Face Flight Vectiv - objemové běžecké boty s vloženou karbonovou mezipodešví pro odlehčení váhy s lehkým síťovaným svrškem a velmi stabilním vzorkem na podrážce. Kromě nich mám osobně otestovanou také ultralehkou běžeckou bundu s technologií Futurelight

Doxa Run

Možná nejméně trailová značka z tohoto výběru je brand z Kodaně Doxa Run. Ze všech uvedených labelů však nejvíce ztělesňuje to, co jsem u běžeckých značek začal před lety vyhledávat - spojení sportu a fashion. Nečekejte žádné šílené barevné kombinace, ale all black everything sety funkčního oblečení, které se vyrábí z textílií z recyklovaných plastových lahví. Vybrané materiály z Itálie, výroba lokalizovaná v Dánsku, vše zabalené v recyklovaných izolačních fóliích, které znáte z cílového prostoru každého většího maratonu nebo půl maratonu. V mém běžeckém šatníku hrají trička a tílka Doxa Run hlavní roli. Jejich merino trika jsou mojí druhou kůží od listopadu do dubna. 

La Sportiva

Už skoro stoletá historie značky La Sportiva je spojená především s Alpami a s horolezeckým sportem. Na dnešním trhu není výraznější hráč vyrábějící tzv. lezečky. Menší část produkce této severo-italské značky bot a oblečení jsou však i boty určené na mountain running. La Sportiva vyrábí boty určené do náročného horského terénu plného kamení, kořenů, žuly a obecně nevlídného terénu. Bavíme se zde samozřejmě především o objemových botách na delší vzdálenosti. Mezi nejosvědčenější modely pak patří siluety Raptor a Bushido, z vlastní zkušenosti ale doporučím také model Mutant, který se mi osvědčil v každém terénu i počasí a také model Crossover GTX určený do sněhu a bláta. 

adidas Terrex

Ačkoliv by za to v adidas asi nebyli rádi, osobně rád přirovnávám řadu adidas Terrex ke kolekci Nike ACG z doby, kdy se o ní ve značce Nike staral Errolson Hugh z ACRONYM. Jedná se o velmi technickou kolekci oblečení určenou do přírody na trail running, hiking a na další aktivity v horách. Moc mě baví sledovat jejich vývoj - od kolaba s White Mountaineering nebo Y-3 až po výborný volnočasový model Free Hiker. Modelová řada, ve které si vybere každý. 

Salomon

Jestli je nějaká značka, která se v posledních letech nejvíc etablovala ve streetwearu skrze svoje běžecké tenisky určené na trail running, tak je to jistě francouzský Salomon. Jejich vlajkovou lodí se stala silueta XT-4, ve které můžete vidět běžce na UTMB i největší influencery na kodaňském fashion weeku. Svůj kousek koláče ve fashion světě chtějí v Salomon urvat ještě víc, což dokazují první ukázky letošních kolaborací s COMME des GARÇONS' a především pak s MM6 Maison Margiela.

Norda Run

Nejmladší značkou tohoto výběru je kanadský label Norda Run. Ti si dali za cíl vytvořit běžecké boty, které budou nejlepším mixem fitu, pohodlí, váhy a materiálových inovací. Výsledkem je jejich první silueta 001, která je bezešvá, z recyklovaného Cordura nylonu položená na exkluzivně vyvinuté podešvi od Vibram. Dostupné jsou zatím pouze ve vybraných obchodech po celém světě a na mém bucket listu jsou na velmi vysoké příčce, protože jakmile budu mít cestu do Berlína, určitě bych si je rád vyzkoušel v Arys Store

Asics

A nezmínit v tomto mixu značek Asics by pro mě znamenalo cestu do běžeckého pekla. Asics Novablast a jejich druhá vylepšená varianta jsou moje everyday running shoes. Moc se mi líbí, že Asics žije v takové svojí vlastní bublině skalních trailových běžců, kteří jsou jí věrní až za hrob. Jestli hledáte značku, která vás oblékne od hlavy až k patě a můžete se na ní vždycky spolehnout, je to Asics. Nejlepší poměr cena výkon, největší spolehlivost, jakmile jednou začnete běhat v oblečení a obuvi Asics, málokdy budete hledat jinou alternativu.